W otoczeniu Kamienia Pomorskiego, położonego w województwie zachodniopomorskim, natrafiono na niezwykle cenny artefakt – średniowieczny złoty gulden reński. Znalezisko to zostało uznane przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej za „odkrycie sensacyjne”.
Złotą monetę odnalazł Daniel Kwaśniak, znany też jako Kwaśniewski, który jest miłośnikiem historii oraz członkiem Stowarzyszenia im. Św. Korduli. W trakcie legalnych poszukiwań archeologicznych, prowadzonych zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Kwaśniak natknął się na tę cenną monetę na głębokości około 10 cm pod orną warstwą ziemi.
Gulden ten okazał się być cennym świadkiem historii, wybitym dla Ottona von Ziegenheina, arcybiskupa i elektora Trewiru z pierwszej połowy XV wieku (między 1419 a 1430 rokiem). Moneta ta przetrwała wieki w doskonałym stanie, co dodatkowo podnosi jej wartość. Na awersie monety widnieje wizerunek arcybiskupa Ottona von Ziegenheina, ubranego w strój liturgiczny i trzymającego pastorał, a także z ręką uniesioną ku górze w geście błogosławieństwa. Wizerunek ten otoczony jest łacińską inskrypcją „OTTONIS / ARCPI TR” – co oznacza „Otto Arcybiskup Trewiru”.
Po obu stronach umieszczono symbole religijne typowe dla arcybiskupstwa w Trewirze, które podkreślają jego duchową władzę. Na rewersie monety widnieje tarcza herbowa arcybiskupstwa na tle ozdobnego okręgu. W otoku monety wygrawerowano łacińską inskrypcję 'MOnETA-nOVA-AVREA-OVEN’, co oznacza 'Nowa złota moneta Offenbachu’. Moneta ma średnicę 28 mm i grubość 0,7 mm, jak opisuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.