ZMB – czym jest organizacja, do której należą Międzyzdroje?

Nasze miasto członkiem Związku Miast Bałtyckich

Zapewne każdy, kto na co dzień mieszka w Międzyzdrojach wie, że nasze miasto jest członkiem Związku Miast Bałtyckich. Jednakże czym tak naprawdę jest ta organizacja, czym się zajmuje i co w praktyce oznacza przynależność do niej? Dziś opowiemy sobie co nieco o ZMB.

Idea powstania Związku

Związek Miast Bałtyckich został założony w 1991 roku w Gdańsku i w chwili obecnej zrzesza ona miasta z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji. Celem powstania ZMB była ogólnie pojęta współpraca między państwami członkowskimi w celu rozwoju całego regionu bałtyckiego. Na strukturę związku składają się: Konferencja Generalna, prezydent, wiceprezydenci, zarząd oraz sekretariat.

Co daje członkostwo w ZMB?

Miasta członkowskie wymieniają się doświadczeniami oraz podejmują współpracę na rzecz rozwoju. Wspólnie reprezentują jednolite stanowisko w sprawie ochrony wspólnych interesów lokalnych. Korzystają na budowaniu wspólnej tożsamości bałtyckiej. Miasta występują wspólnie w ramach współpracy z podmiotami państwowymi bądź europejskimi.