Ryszard S., brat wiceministra kultury, zatrzymany przez CBA – podejrzany o korupcję

Do aresztu trafił Ryszard S., którego brat zajmuje stanowisko jednego z wiceministrów kultury w rządzie Piotra Glińskiego. Zatrzymanie przeprowadzili agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a decyzję o tym podjął zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej. Przyczyną był wniosek prokuratury odnoszący się do śledztwa dotyczącego korupcji, a konkretniej powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury.

Inwestygacja prowadzona przez śledczych sugeruje, że Ryszard S., będąc bliskim krewnym wpływowego polityka Prawa i Sprawiedliwości, mógł być zaangażowany w działania korupcyjne. W zamian za obietnicę korzyści finansowych oraz darmowe pobyty w hotelu, mężczyzna miał negocjować i wykorzystywać swoje wpływy na rzecz brata – wiceministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków. Te działania miały służyć realizacji planowanej inwestycji w Międzyzdrojach.

Ponadto, Ryszard S. podejrzewany jest o współpracę z Maciejem K. w celu uzyskania obiecanej korzyści majątkowej. W zamian miał pomóc Maciejowi K. w zdobyciu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miało być przyznane w ramach programu Ochrona Zabytków 2023.

Ryszard S. nie był jedyną osobą zatrzymaną w tej sprawie. CBA zatrzymało również sześć innych osób. Mimo że prokuratura wnioskowała o areszt dla czterech z nich, sąd zgodził się tylko na tymczasowe aresztowanie Ryszarda S.