Aktorka Magdalena Różczka angażuje się w promowanie rodzicielstwa zastępczego na Wyspach Świnoujścia

Znana aktorka i założycielka Fundacji „Ukochani”, Magdalena Różczka, podjęła inicjatywę promowania i wspierania zastępczego rodzicielstwa w Świnoujściu. To działanie było szczególnie istotne z uwagi na zbliżający się Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Według danych, na wyspach utworzono 56 rodzin zastępczych, które otoczyły swoją opieką ponad 80 dzieci.

Aktorka od wielu lat jest zaangażowana w działania na rzecz rodzin zastępczych. Magdalena Różczka uważa, że temat ten jest niezwykle istotny, choć często pomijany w publicznej dyskusji. Wyraziła swoje przekonanie o konieczności zwrócenia większej uwagi na ten obszar społeczeństwa.

– Jest to temat często niezauważony, a przecież potrzeba tu znacznej pomocy. Mnóstwo osób postrzega rodzicielstwo zastępcze jako coś niezrozumiałego, dziwnego nawet. Ale powinniśmy rozumieć i wspierać, a nie oceniać – mówiła Różczka.

Wiktoria Torbiak, jedna z kobiet pełniących rolę matki zastępczej, podkreśliła, jak wiele radości przynosi jej ta rola. W jej domu wychowało się już wiele dzieci.

– Gdyby każdy z nas zaopiekował się choć jednym dzieckiem, nie musielibyśmy mieć domów dziecka, a nie byłoby porzuconych maluchów – dodaje pani Wiktoria.

Podobnie jak wiele innych polskich miast, Świnoujście dąży do zwiększenia liczby rodzin zastępczych. W tym celu stworzyło specjalne warunki dla osób gotowych pełnić rolę pogotowia rodzinnego.

– Posiadamy w Świnoujściu mieszkanie przeznaczone dla tych, którzy podjęliby się tej odpowiedzialnej funkcji. Mogą oni zamieszkać w takim przygotowanym i w pełni wyposażonym lokalu – wyjaśnia Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektorka MOPR.