XXI Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach: Triumf zespołu „Borowianki”

W dniach od 22 do 24 września, malownicze Międzyzdroje stały się areną XXI Spotkań Artystycznych Seniorów. Głównym laureatem tego kulturalnego przeglądu okazał się folklorystyczny zespół „Borowianki” pochodzący z Przedborowej, który zaszczytnie zdobył pierwsze miejsce.

Agenda wydarzenia przyciągnęła do Międzyzdrojów bagatela 40 zespołów artystycznych (licząc wspólnie około 500 osób) reprezentujących osiem różnych województw Polski, tj. dolnośląskie, śląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. W skład konkurencji wchodziły zespoły taneczne, śpiewacze oraz folklorystyczne.

Rozpoczęcie festiwalu zaznaczył kolorowy korowód uczestników. Ulicami kurortu przemaszerowały zespoły prezentując swoje regionalne stroje ludowe. Zwracały one uwagę szczególnie bogactwem ręcznie wykonanych haftów, falbanek oraz uroczych strojów dla najmłodszych uczestników. Obecność dzieci na tego typu wydarzeniach jest niezwykle ciepło przyjmowana przez publiczność, a jednocześnie stanowi klucz do przekazywania i utrzymania tradycji ludowych na kolejne pokolenia.

Występy odbywały się na promenadzie miasta, gdzie koncerty zespołów oraz wspólnie wykonany polonez spotkały się z entuzjastycznym aplauzem publiczności. Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że taka reakcja jest najlepszą nagrodą za włożony w przygotowania wysiłek.